Hirdetés
Ez a legfinomabb székelykáposzta titka

A székelykáposzta a magyaros éttermek étlapjának elengedhetetlen klasszikusa, pedig nevével ellentétben nincs semmi köze Erdélyhez vagy a székelyekhez – inkább egy titokzatos Székely nevét őrzi.
Az étel eredete olyan történet, amit szívesen hallgatunk, az íze pedig valóban megérdemli a legendás státuszt. Télen, ha valami igazán finomra vágyunk, nincs jobb választás, mint egy tál székelykáposzta!
Amint beköszönt a hideg, egyre több olyan étel kerül a tányérra, aminek a fő alkotóeleme a káposzta, pontosabban a savanyú káposzta. Már önmagában is szeretjük, sokféle étel mellé illik savanyúságként, de rengeteg magyaros fogás alapja is egyben. A töltött káposzta sok variációja közül az egyikbe ez kerül, de a rakott savanyú káposzta is ugyanolyan kedvelt és népszerű étel, mint a székelykáposzta.
A székelykáposzta egyik első írásos receptje Zilahy Ágnes 1891-ben megjelent Valódi magyar szakácskönyvében található, méghozzá a főzelékek között.
A székelykáposzta eredete a legenda szerint Székely Józsefhez, a 19. században élt vármegyei főlevéltároshoz köthető, aki Petőfi Sándor kortársa és barátja is volt. 1846-ban mindketten a pesti Gránátos utcai Komló-kertben ebédeltek, de mire beértek, már kifogyóban voltak az ételek. A kocsmáros Székely kívánságára a maradék savanyúkáposzta-főzeléket és sertéspörköltet összekeverve szolgálta fel. Petőfi állítólag legközelebb ugyanezt rendelte, és „Székely-káposzta” néven hivatkozott az ételre.
A székelykáposzta egyik első írásos receptje Zilahy Ágnes 1891-ben megjelent Valódi magyar szakácskönyvében található, méghozzá a főzelékek között.
Bármelyik változatot is készítjük, mindegyik finom. Ha azonban még sosem főztünk székelykáposztát, akkor itt az idő, hogy megismerkedjünk egy remek recepttel!
Székelykáposzta
Hozzávalók:
- 1 kg sertéscomb
- 10 dkg füstölt húsos szalonna
- 1,5 kg savanyú káposzta
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 db tv paprika
- 1 db paradicsom
- 2 db babérlevél
- 2 tk. őrölt kömény
- 1 ek. pirospaprika
- 2 tk. sertészsír
- só
- bors
- majoránna
Elkészítés:
- A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, előbbit felkockázzuk, utóbbit pedig apróra vágjuk. A paprikát és a paradicsomot felaprítjuk, a szalonnát és a sertéscombot kockákra vágjuk, a káposztát pedig savanyúságtól függően átmossuk.
- Egy nagyobb fazékban zsiradékot hevítünk, erre rakjuk a felkockázott szalonnát. Ha már kiengedte egy kicsit a zsírját, hozzáadjuk a felaprított hagymát és a felkockázott sertéscombot. Sózzuk borsozzuk, 5-10 percen keresztül dinszteljük, aztán jöhet a paprika, majd néhány percre rá a paradicsom is.
- Fűszerezzük pirospaprikával és köménnyel, azután hozzáadjuk a babérleveleket, és felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi. Lefedve 40 percig főzzük a pörköltalapot.
- Ha elkészült a pörköltalap, jöhet a lecsöpögtetett savanyú káposzta, majd annyi vizet adunk hozzá, amennyi éppen ellepi. Kóstolás után szükség szerint tovább fűszerezzük.
- Végül lefedve addig főzzük lassú tűzön (30-40 perc), amíg a hús teljesen puha nem lesz. Ha elkészült, még melegen, tejföllel és friss kenyérrel tálaljuk.