Hirdetés
Mondd el gyermekednek, hogy volt egyszer egy Trianon
1920. június 4-én aláírt trianoni békediktátum a több mint 325 ezer négyzetkilométer összterületű Magyar Királyság területének 71 százalékát, lakosságának pedig több mint felét elvette. A június 4-ére való emlékezés azonban – tragikus veszteségeink ellenére – nemcsak a múltra, hanem a jövőre is irányul, hiszen a trianoni diktátum miatt nyolc ország területén rekedt magyarság nemzeti összetartozásának és lelki értelemben vett egységének is az emléknapja.
Igen, ezt kell tennünk: el kell mondani nemzedékről nemzedékre, hogy valójában mi is történt Trianonban. El kell mondani, hogy az első világháborút lezáró békediktátum a 325 411 négyzetkilométer összterületű Magyar Királyság területének 71 százalékát, lakosságának pedig több mint felét elvette.
Trianon után Magyarország korábbi nemzeti vagyonának mindössze 38 százaléka maradt. Ráadásul a békeszerződés értelmében még harminc éven keresztül fizethette a jóvátételt is, az úgymond általa okozott háborús károkért. Ezekkel a területi, etnikai és gazdasági változásokkal Magyarország a háborút követő rendezés legnagyobb vesztese lett. Egyetlen európai népet sem sújtottak ilyen békével, csak minket.
,,Ne mondjátok hogy van, aki többet vesztett,
senki sem vesztett annyit, mint én ebben a játékban amit játszanom kellett,
mert így írtátok meg számomra a szerepet.
Ennek a szerepnek a megírásában nincsen közöttetek bűnösebb és bűntelenebb.
Ezért a rettenetes játékáért mind együtt vagytok felelősek, valamennyien,
kik a világ dolgait intéztétek!
Adjátok vissza a hegyeimet!"
Részlet: Wass Albert - Adjátok vissza a hegyeimet