Hirdetés
Mutatjuk, hogyan készül a legfinomabb diétás cseresznyelekvár
Bár egyelőre kevesen ismerik és még kevesebben készítik házilag, éppen ideje lenne újra felfedezni az ínycsiklandó cseresznyelekvárt. A bíborpiros gyümölcsből készült dzsem ugyanis nagyon egyszerű és gyorsan elkészíthető, ráadásul most diétás verzióban mutatjuk be, úgyhogy bátran fogyaszthatja mindenki.
Egyre nő az igény a cukor nélkül tartósított dzsemek iránt, így muszáj bővíteni a családi recepttárat. Most egy olyan cseresznyelekvár-receptet mutatunk, ami nagyon gyorsan és cukor hozzáadása nélkül készül.
A klasszikus házi lekvár gyümölcsdarabokból és fehér cukorból készül, 1:1 arányban. A gyümölcsökben lévő pektin, ami oldható rost, „befogja” a folyadékot és gélt képez. Mivel egyes gyümölcsökben, köztük a cseresznyében is, kevés a természetes pektin, szükség lehet pektinporra vagy más zselésítő anyagra, hogy a lekvár összeálljon.
Ha nem szeretnénk finomított cukrot vagy pektint hozzáadni a dzsemhez, mindössze két dologra lesz szükségünk: finom, érett cseresznyére és őrölt lenmagra.
A cseresznye cukortartalma magas, míg a lenmag sok oldható rostot tartalmaz, amelyek helyettesítik a pektint. Érdemes először egy kis adagot készíteni, és ha ízlik, akár nagyobb mennyiséget is bevállalhatunk.
Cukormentes cseresznyelekvár
Hozzávalók:
- 500 gramm cseresznye (kimagozva)
- 170 ml víz
- 12 gramm őrölt lenmag
Elkészítése:
Folyó víz alatt megmossuk a cseresznyét, eltávolítjuk a szárakat és a magokat.A kimagozott szemeket egy lábasba tesszük és felöntjük a vízzel, felforraljuk, majd kb. 15 percig közepes lángon, időnként megkeverve pároljuk.
Konyhai robotgép vagy turmix segítségével pürésítjük, hozzáadjuk az őrölt lenmagot, és még 5-8 percig alacsony hőmérsékleten, folyamatosan kevergetve főzzük. (Ha vizes a cseresznye, előfordulhat, hogy tovább kell főzni.)
Ha kevés lekvárt főzünk, egyszerűen csak áttöltjük egy tiszta edénybe, hagyjuk kihűlni, majd betesszük a hűtőszekrénybe. 3-5 napig eláll.
Ha nagyobb mennyiséget készítünk, akkor a szokásos módon járunk el: a forró lekvárt sterilizált üvegbe tesszük úgy, hogy kb. 3 centis hely legyen a dzsem és az üveg szája között. Az üvegeket a pultra téve enyhén megütögetjük, hogy a levegő kimenjen a lekvárból, lezárjuk, majd gyorsan megfordítjuk, és úgy szorítjuk rá a fedőt. Az üveget 30 percig lefordítva pihentetjük, majd visszafordítjuk.
Cseresznyelekvár tippek:
Ha fanyarnak érzünk a lekvárt, cukormentes édesítőszert természetesen használhatunk. Fontos, hogy őrölt lenmagot használjunk, mert egész lenmaggal nem működik a folyamat! A bolti lekvárokhoz képest az így készített házi cseresznyelekvár feleannyi kalóriát és kb. 60%-kal kevesebb cukrot tartalmaz. Mivel csak természetes cukrokat tartalmaz, cukorbetegek és alacsony szénhidráttartalmú diétát követők is fogyaszthatják. Nagyon finom pirítóssal, de keverhetjük joghurtba, zabkásába, illetve felhasználhatjuk sütemények készítéséhez is.