Hirdetés

Szeptember 30. a Magyar népmese napja

1977 óta számos generáció nőtt fel a Magyar népmesék animációs sorozaton, ami nem pusztán egy egyszerű mesesorozat, hanem egy olyan alkotás, amely komoly néprajzi gyökerekkel rendelkezik.

Hirdetés

A sorozat forgatókönyveit az eredeti gyűjtések alapján készítették el a Magyar Tudományos Akadémia Néprajzkutató Csoportjának segítségével. Ennek köszönhetően a Magyar népmesék nem csupán szórakoztató, hanem kulturálisan gazdagító élményt nyújtanak a nézőknek, bemutatva a magyar néphagyományokat és kultúrát az új generációk számára. A sorozat így nem csupán a mesék világát tárja elénk, hanem egyben egy fontos kulturális örökséget is ápol és tovább örökít.

A Magyar népmesékkel számos díjat és elismerést nyert. A Magyar népmesékkel számos díjat és elismerést nyert.

A 100 epizódból igen sok rész a tündérmese stílusjegyeit viseli magán, de találkozhatunk még hősmesével, a novellamesével, állatmesével, tréfás mesével, hazugságmesével, de még láncmesével is. Az összes mesetípusban megtalálhatók azok a népmesei fordulatok, amik olyan ízessé varázsoltak minden részt (pl. a „Szerencséd, hogy öreganyádnak szólítottál”, vagy éppen a „Hol volt, hol nem volt, ott ahol a kúrta farkú malac túr, volt egyszer egy...”) Ezeket a toposzokat több kutató akarta megfejteni, volt, akinek sikerült is. A „hetedhét országon is túl" egyes kutatók szerint a hét vezér földjére utal.

 

 

 

Hirdetés