Hirdetés

Átfogó favizsgálatba kezdett a csornai önkormányzat

Az élhető környezet alapfeltétele az egészséges növényzet. Ezt szem előtt tartva a csornai önkormányzat folyamatos favizsgálati tevékenységbe kezdett, hogy a beteg faegyedeket, fás szárú növényeket azelőtt kiszűrje, hogy azok balesetet, vagy kárt okoznának.

Hirdetés

Major András alpolgármester szerint a fák állapota minden közösség életében különösen fontos és érzékeny kérdés, így Csornán is.

„Többször is előjön például a fogadóórákon egy-egy problémásnak ítélt fa kapcsán, hogy megtartsuk? Kivágjuk? A szakemberek bevonásával elkészült műszeres favizsgálatok segítséget jelentenek az esetleges vitás kérdések eldöntésében is, a faápolás ütemezésének összeállításában, a fák ápolási munkáinak, az esetleges hatósági döntések meghozatalában” – mondta az alpolgármester.

„Sajnos Csorna faállományának állapotfelmérésével, vizsgálatával, a beteg fák eltávolításával az elmúlt évtizedekben nagyon keveset foglalkoztak. Mi viszont a személyi- és vagyon biztonság érdekében szeretnénk elkerüli, hogy olyan fák legyenek a közterületeinken, melyek balesetveszélyt jelentenek, de szeretnénk arról is meggyőződni, hogy csak olyan fákat vágunk ki és pótolunk más fákkal, amik valóban betegek, valóban balesetveszélyesek, tehát megértek arra, hogy a közterületekről, intézményi környezetből eltávolítsuk őket” – tudatta Major András.

A mostani vizsgálatok során a Szent István téri parkban két fenyőfa vizsgálata történt meg szakemberek bevonásával. Húzásos gyökérvizsgálat és a gyökérzet térképezése zajlott. A húzásos gyökérvizsgálat során a gyökérzet esetleges sérülését lehet kimutatni. A fát műszerrel ellátva és meghúzva a szélterhelést lehet imitálni. Tehát, hogy például egy 120 km/h szélre meg lehet mondani, hogy veszélyt jelent e a fára, károsodás nélkül elviselné e azt, vagy pedig egy kisebb szélerősség is kidöntheti.

Major András szerint Csorna faállományának felmérése idő és költségigényes munka, melyet a lehetőségeikhez mérten most elkezdtek.  „Itt a Szent István téri parkban 2 fával kezdtük és folytatjuk ugyanitt 78 fával. Szeretnék lépésről lépésre haladva a végén egy teljes képet kapni városi szinten”- mondta el a városvezető.

Major András szerint vitathatatlan az éghajlatváltozás jelenléte a világban, Európában és hazánkban is. Pontosan ezért kell keresni azokat a megoldásokat és válaszokat, melyek az éghajlatváltozások okozta kihívásokra megoldást jelenthetnek.

Ahogy a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia frappánsan megfogalmazza, feladatunk „elkerülni a kezelhetetlent” és „kezelni az elkerülhetetlent”. A fák folyamatos ültetése, pótlása, az erdőgazdálkodás azon tevékenysége, melyek válaszokat adnak és kínálnak a klímaváltozásra.

Major András örömét fejezte ki annak, hogy a 2014-2019-es önkormányzati ciklusban számos olyan intézkedés valósult meg, melyek mindazt erősítették, hogy felelőségteljes, a jövőnek szóló döntések születhessenek annak érdekében, hogy minél több fát telepíthessenek Csornán. Az önkormányzat az előző ciklusban több, mint 400 darab fát ültetett el a város különböző pontjain. Többek között a Soproni úton, a Vilmos parkban, az Erzsébet királyné úton és a Mártírók terén. A 2020-as évben pedig 83 darab fa került telepítésre a város területén. A fák szakmai és költséghatékonysági szempontokat is figyelembe véve az őszi időszakban kerülnek elültetésre.

Az alpolgármester tudatta, hogy figyelembe kell venni a fák ültetése során, hogy hova milyen típusú és méretű fa telepíthető, figyelembe kell venni a közművek elhelyezkedését és számos egyéb tényezőt is.

 

 

Hirdetés