Hirdetés

Emléktábla-avatás Csornán: Tisztelgés Klemens Antal és fia előtt

A csornai evangélikus templom emléktáblát avattak Klemens Antal, a templom tervezője és fia, ifjabb Klemens Antal építész tiszteletére.

Hirdetés

A vasárnap ünnepi istentisztelettel indult, amelyet követően Szalay Balázs helytörténész beszédében felidézte a Klemens Antal és fia gazdag életművét.

Az emléktábla története            
„Az emléktáblák nemcsak az emlékállításról, hanem az ahhoz vezető útról is mesélnek” – kezdte beszédét Szalay Balázs. Elmondta, hogy a kezdeményezés 2020-ban indult, amikor levelet írt Csutiné Schleer Erzsébet építészmérnöknek, aki Klemens Antal életét és munkásságát kutatta. Ennek nyomán vette fel a kapcsolatot a Klemens családdal, akik 2022-ben ellátogattak Csornára. A látogatás során döntött úgy a család, hogy emléktáblát adományoznak a templomnak, melyet idén nyáron hoztak el a városba.

Mostantól a templomban már meglévő emléktáblák mellett ott olvasható Klemens Antal és fia neve is, akik közösen formálták Csorna és a Rábaköz építészeti arculatát.

Klemens Antal öröksége
Klemens Antal munkássága több mint három évtizeden át meghatározta Csorna és környéke építészeti fejlődését. Budapestről érkezve, 1900-tól kezdve számos köz- és magánépület felügyeletét látta el. Nevéhez fűződik például a premontrei rendház sarokbérpalotája, az árvaház, a polgári fiú- és leányiskolák, valamint az evangélikus templom építése.

Tevékenysége túlnyúlt a Rábaközön: Jánossomorja elődjei neki köszönhetik a cikóriagyárat, Sopronnémetiben iskolát épített, Mosonszentpéteren pedig a katolikus templomot vezette.

Közéleti és közösségi szerepvállalás
Szalay Balázs beszédében kiemelte, hogy Klemens Antal nemcsak építőmesterként, hanem közéleti emberként is maradandót alkotott. Elnöke volt a helyi építőiparosok szervezetének, sztrájkmozgalmakat csillapított, és aktívan részt vett a szegényeket segítő tevékenységekben. Az 1930-as években már fia tervei alapján dolgozott, így valósult meg többek között a községháza, a tűzoltószertár és az evangélikus templom is.

Az emléktábla jelentősége
Az emléktábla nemcsak tisztelgés Klemens Antal és fia előtt, hanem a csornai közösség köszönetnyilvánítása is. „Az épített örökségünk mögött mindig emberi történetek állnak – olyan történetek, amelyek tiszteletet és hálát érdemelnek” – zárta gondolatait Szalay Balázs.

Ezután a gyülekezet tagjai,a gyülekezetei teremben finom édességek mellett megtekinthették az evangélikus templom közel száz éves eredeti tervrajzát, amely Klemens Antal munkásságát dicséri.

 

 

Hirdetés