Hirdetés

Semmelweis-napi ünnepség a csornai kórházban

A Csornai Margit Kórházban idén is megrendezésre került a Semmelweis Nap, melyen köszöntőt mondott dr. Bónáné dr. Németh Katalin polgármester, és átadták a kitüntetéseket az egészségügyi dolgozóknak.

Hirdetés

Dr. Bónáné Dr. Németh Katalin kiemelte, hogy 1992 óta ünnepeljük a Magyar Egészségügy Napját, köszöntjük azokat, akik hivatásuk gyakorlásával méltóak az anyák megmentőjének emlékéhez.

A polgármester ünnepi beszédében elmondta, hogy egészen a XIX. század közepéig milyen magas volt a gyermekágyi lázban elhunyt édesanyák száma. Semmelweis Ignác volt az, aki felismerte, hogy a gyermekágyi lázat tulajdonképpen az orvosok okozzák azzal, hogy boncolás után kézmosás, kézfertőtlenítés nélkül mennek át a szülészeti osztályra, és ott fertőtlenítetlen kézzel vizsgálják a várandós nőket. Ez a felismerés, a kézfertőtlenítés bevezetése, akkor, abban a korban nem aratott osztatlan elismerést, furcsán, idegenül, megvetően tekintettek rá. Az elért eredmények azonban – a gyermekágyi lázban elhunytak aránya jelentősen csökkent – önmagukért beszéltek.

Dr. Bónáné Dr. Németh Katalin szerint Semmelweis hatása a mindennapi életben is megfigyelhető: étkezés előtt, toalett-használat után kisgyerekkorunk óta mindannyiunk számára természetessé vált az alapos kézmosás.

A város vezetője szerint ennek a jelentősége soha ilyen nagy nem volt, soha ekkora figyelmet nem kapott, mint az elmúlt mintegy másfél esztendőben, a pandémia ideje alatt. Plakátok, oktató grafikák, animációk segítették a hatékony kézmosás elsajátítását, melynek szerepe óriásira felértékelődött. Ma már nem csak az természetes, hogy evés előtt vagy tömegközlekedési eszköz használata után kezet mosunk, hanem a legtöbb női – és bizonyára férfi – táskában is ott lapul egy-egy kis flakon kézfertőtlenítő, az üzletbe belépve vagy onnan kilépve automatikusan nyúlunk a kihelyezett kézfertőtlenítő szer után.

A polgármester rávilágított arra, hogy Semmelweis hatása, tanítása túlmutat a gyermekágyi lázon, a várandós nők megmentésén. A XXI. században – köszönhetően a világjárvány kialakulásának – mindennapi életünk részévé vált. Tanítása talán soha nem volt ennyire időszerű, mint napjainkban.

Noha a város már nem fenntartója a kórháznak, úgy gondolom, ma is magáénak érzi, segíti, támogatja azt. Ezt a támogatást, a kölcsönös együttműködést a járványhelyzet még inkább megerősítette, még inkább nyilvánvalóvá vált, hogy kölcsönösen szükségünk van egymásra, egymás segítésére, munkájára

-mondta beszédében a polgármester.

Dr. Bónáné Dr. Németh Katalin a kórházi dolgozóknak Csorna Város Önkormányzata nevében megköszönte áldozatos, felelősségteljes munkájukat, kitartásukat és a pandémia alatt nyújtott helytállásukat.

Azt kívánta a kórház dolgozóinak, hogy a nehézségek ellenére őrizzék meg elhivatottságukat, a szakma iránti elkötelezettségüket, hitüket a munkájuk és az Önökre bízott betegek ápolásának során. Tudjanak minden nap a kudarcok, a szenvedések és az elmúlás láttán megújulni, erőt meríteni és bizakodva indulni a következő nap felé.

 

 

 

Hirdetés