Hirdetés
Berg Gusztáv halálának évfordulójára emlékeztek Kapuváron
Az Önkormányzat képviselői és Horváth István kirendeltségvezető báró Berg Gusztáv halálának évfordulóján elhelyezték a megemlékezés koszorúit a báró sírjánál, ami mai nevén a Szent Kereszt temetőben található - tette közzé az eseményt Hámori György, a város polgármestere közösség oldalán.
121 évvel ezelőtt, 1903. augusztus 4-én délután 4 órakor hunyt el az Esterházy kastélyban báró Berg Gusztáv (1828-1903) Kapuvár díszpolgára. Síremlékén a felirat hasznos életét jellemzi: 'Amit gondolt - okosság, amit érzett - az jóság, amit mondott - igazság. 1864-ben Kapuváron telepedett le és átvette a bérelt Esterházy uradalom irányítását. Berg Gusztáv kórházat, kaszinót, óvodát, iskolát, vasutat épített, kutakat ásatott Kapuváron.
Rendbe hozta a kapuvári hercegi uradalom elhanyagolt gazdaságát: elsősorban a belvizek levezetéséhez szükséges csatornahálózatot fektette le, meghonosította a gazdasági forgórendszert, bevezette a rendszeresen trágyáztatást a földeken, gőzgépet, gőzekét vásárolt, ipari vasutat épített ki.
Komoly szerepelt vállalt a Hanság mocsarainak lecsapolásában, segítette a Rábaszabályozó Társaság és a Rábabizottság munkáját. Gazdasági
fejlesztései mellett a település társadalmi, egészségügyi és szociális életében is jelentős szerepet játszott Furatott kutat Öntésmajorban, Földvármajorban, Gusztávmajorban. 1870-ben a béruradalom öntésmajori központjában báró Berg Gusztáv építtetett iskolát, ahova a környék majorjaiban dolgozók gyermekei tanulhattak. Az ő közbenjárására létesítették 1884-ben a kapuvári polgári iskolát, részvénytársasága ehhez 10 ezer forinttal járult hozzá.
Kezdeményezője volt a Sopron-megyei Első Takarékpénztárnak, megalakította a Kapuvár-Gartai Önkéntes Tűzoltó Egyletet, 1877-től rendszeresítette a kapuvári hetivásárt, megalakította a Kapuvár-gartai Utcavilágítási Egyesületet. 1881-ben létrehozta Kapuváron a járásbíróságot, idetelepíttette a telekkönyvi hivatalt is, Casinót alapított, gazdasági kiállítást szervezett. 1882-ben vetette fel közkórház alapításának gondolatát, majd 1887-től az elkészült intézmény kórházbizottságának elnöke lett. Utakat építtetett, megszervezte az öntési szeszgyárat, irányította a gőzmalom-rekonstrukciót, a gazdaság majorjait telefonvonallal kötötte össze.
1898-ban, hetvenedik születésnapján Kapuvár község díszpolgárává fogadták.
Élete utolsó évében is maradandót alkotott. A később róla elnevezett, ma dr. Lumniczer Sándor utcában a régi, egytermes szerény óvoda helyett új, korszerű, tágas és jól felszerelt 'kisdedóvót' építtetett, melyet a településnek adományozott.