Hirdetés
Hálával emlékeztek az egy évszázada született kapuvári múzeumigazgatóra
Ünnepélyes keretek között leplezték le Dr. Faragó Sándor, a Rábaközi Múzeum alapítója születésének 100. évfordulója alkalmából emelt emléktábláját.
Kapuvár meghatározó alakjáról emlékeztek meg tegnap Kapuváron, ugyanis pontosan 100 évvel ezelőtt látta meg a napvilágot dr. Faragó Sándor, aki nemcsak múzeumot hozott létre a városban, hanem fáradhatatlanul dolgozott azon, hogy Kapuvár értékeit megőrizze az utókornak.
A város Önkormányzata, a Gartáért Alapítvány és a Rábaközi Helytörténet-kutatók Társulata a múzeumalapító munkássága iránti tisztelet és hála jeléül emléktáblát emeltek az intézmény bejáratánál.
A megemlékezésen volt lehetősége a látogatóknak megtekinteni a „Kapuvár anno” című állandó helytörténeti kiállítást a Rábaközi Muzeális
Kiállítóhelyen Nagy Eszter tárlatvezetésével. Az egybegyűlteknek Áldozó István vármegyei főlevéltáros hálával telten beszélt a köztiszteletben álló alapító életútjáról, sorsáról és munkásságáról, majd prof. dr. Faragó Sándorral, a Soproni Egyetem emeritus rektorával, a néhai múzeumigazgató fiával leplezték le az emlékül állított táblát.
Dr. Faragó Sándor tevékenysége során közel száz időszakos kiállítást szervezett, támogatva a helyi, környékbeli, illetve Kapuvárhoz kötődő művészeket. Tudományos munkássága során folyamatosan publikálta kutatási eredményeit. A múzeum a település egyik kulturális központjává vált, és létrehozták a múzeum baráti körét, amelyben az érdeklődők különféle területeket felölelő, izgalmas előadásokat hallgathattak meg. Az intézmény emellett múzeumi hírlevelet is kiadott. Dr. Faragó Sándor
nevéhez fűződik a városban ma is látható Pátzay-szobor, a Kenyérszegő felállítása.
A múzeum alapítójának fia, prof. dr. Faragó Sándor a Rábaközi Művelődési Központban beszélt édesapjáról, a családról, az iskolákról, a jellemformáló történésekről életükben, a kutatómunkákról és a kitartásról, precizitásról, ami jellemezte Faragó Sándort.
A polihisztor tiszteletére adták ki és mutatták be Faragó Sándor helytörténeti tanulmányi, írásai című centenáriumi kötetet is.
„Rövid pár hete voltam itthon amikor kezembe került néhai Apám néhány emléktárgya, mely kapuvári vonatkozásban helytörténeti jelentőséggel bírt. Ekkor határoztam el, hogy életemet, minden erőmet annak szentelem, hogy szülővárosom múltjának minden felelhető emlékét összegyűjtöm. S megkezdtem a munkát, amelyet több év távlatából nézve is úgy tekintek, mint ami értelmet adott életemnek.” – írta dr. Faragó Sándor, a lokálpatrióta.