Hirdetés
Két rendőr ütötte egymást
Már az írás elején elnézést kell kérnünk, a cím kizárólag az érdeklődés felkeltését célozta, merthogy a két kapuvári rendőr egy karateversenyen került szembe egymással.
Varga Krisztián alezredes, a Kapuvári Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályának vezetője és Lengyel László törzszászlós, a Kapuvári Rendőrkapitányság Igazgatásrendészeti Alosztály referense néhány hete egy Európa-kupa-versenyen, a napokban pedig a TEK BUDO- és Küzdősport Gálán mérte össze a tudását. Amúgy remek munkatársak, kitűnő barátok, és sportolóként is rendre helytállnak.
Menjünk sorjában! Október 26-án rendezték meg az International Budokai kyokushin karate Európa-kupát, melynek az érdi sportaréna adott otthont. A Beledi Karate és Szabadidő Sportegyesület csapatával a verseny senior kategóriájában, 90+ kg-os súlycsoportban indult Lengyel László 3 danos mester és tanítványa, a 2 kyus Varga Krisztián, akik „civilben” mindketten a Kapuvári Rendőrkapitányság állományát erősítik, kollégák, sporttársak, jó barátok. Ezúttal a döntőben találkoztak. Az Európa-kupa-győzelmet végül Lengyel László szerezte meg, a dobogó második fokára Varga Krisztián állhatott fel. Hasonlóképpen küzdeniük kellett egymással néhány napja a TEK BUDO- és Küzdősport Gálán is, ahol az összevont formagyakorlat és küzdelem alapján egy ezüst- és egy bronzérmet szereztek. Amikor egymás ellen szólítják őket a tatamira, gyakran mókáznak azzal, hogy inkább kő-papír-ollóval döntik el a meccset. Aztán persze küzdenek becsületesen.
Varga Krisztián alezredes, a Kapuvári Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályának vezetője a kapitányság helyettes vezetője. Tekintélyes testfelépítésű ember, olyan, akivel nem szívesen keveredne vitába az ember. Csakhogy Varga Krisztián egy vita során aligha az erő nyelvén érvelne, merthogy ő sportoló. Küzdősportot űz, karatézik. Ekként fegyelmezett, nyugodt, és pontosan tudja, hogy amennyiben neki eljár a keze, abból nagy baj származhat, továbbá jóvátehetetlen csorba esne sportolói becsületén is. 1999-ben kezdte a rendőri munkát Kapuváron, először nyomozó volt, aztán vizsgáló, 2006 óta vezeti a bűnügyi osztályt. Kérdezzük, csendes hely-e Kapuvár, azt mondja, igen, csendes hely, aztán hozzáteszi azt is, reméli, az ő munkájuknak is szerepe van ebben. Abban viszont, hogy jó munkát tud végezni, a sportnak van nagy szerepe. Meséli: nemigen sportolt gyermekkorában, a karate volt az első sportág, amihez közelebb került. Éppen 18 éves korában, és hát persze hogy a kilencvenes években divatos karatefilmek hatására. Később főiskolai tanulmányai, a családalapítás más irányba fordította az életét, de némi kihagyás után végül visszatért a kapuvári edzőterembe. Egyrészt kollégája, Lengyel László törzszászlós, 3 danos mester unszolására, másrészt minél többször vitte karateedzésre a fiát, annál inkább előjöttek benne a régi emlékek. Így aztán négy éve, 46 éves korában ismét a küzdőtérre lépett. Azt mondja, önfegyelemre, kitartásra, önkontrollra tanítja a karate, amely fejleszti a logikát és a stratégiai gondolkodást is.
Hanem most, hogy kollégájával, Lengyel László törzszászlóssal együtt sportol (mi több: időnként éppen ellene!), felmerül egy másik érdekes kérdés: szabad-e egy beosztottnak ütni, rugdosni a főnökét? Mosolyognak: hát persze, a küzdőtéren szabad. Fura helyzet, ugyanis a tatamin Lengyel Lászlónak van erősebb fokozata, úgyhogy ott meg ő a „főnök”. Lengyel László a Kapuvári Rendőrkapitányság Rendészeti Osztály Igazgatásrendészeti Alosztály referense, az előkészítő eljárásokkal foglalkozik. 14-15 éves korában kezdett karatézni Kapuváron a Lakótelepi SE-ben, mely később a Kapuvári Sportegyesülethez csatlakozott, a mestere ugyanis megalapította az egyesület karate szakosztályát. Ott sportolt aztán Lengyel László, ő is rendőri tanulmányai, munkája miatt tartott néhány év szünetet, de 2010 óta ismét rendületlenül edz és versenyez. Sőt: idővel ő lett a szakosztály vezetője, és már Beledben is alapított egy karateegyesületet. Hogy miért pont ezt a sportágat kezdte el? Barátai nyomán. Akik persze ma már nem sportolnak, ő azonban megszállottan szereti a karatét. Egyre feljebb lép a ranglistán, ma már fekete öves, 3 danos mester. És tanítania is van kit, mert csak Kapuváron három sportegyesületben űzik a kyokushin karatét, mennek oda a környező településekről is. Amúgy nemcsak karatét tanít, hanem tiszteletet is. A karate ugyanis tiszteletadással kezdődik, és ugyanazzal fejeződik be. Ami közte van, az a küzdelem, de annak is igen fontos eleme az ellenfél tisztelete. És nincs ez másképpen akkor sem, amikor Varga Krisztián és Lengyel László egymás ellen küzd. És akkor sem, amikor rendőrként egymás mellett dolgoznak.