Hirdetés

Nemzeti jelképeink a Rábaközi Muzeális Kiállítóhelyen

Augusztusban sincs másként, ahogy minden hónapban, hogy a Rábaközi Muzeális Kiállítóhelyen más-más érdekes műtárgyat mutatnak be, amely eddig a raktárban pihent.

Hirdetés

Ebben a hónapban olyan gyűjteményt tekinthetnek meg a látogatók, ahol a műtárgyakon nemzeti jelképeink jelennek meg. A népi kultúra felfedezésének kezdetén a 19. század folyamán, a 20. század elején Európa-szerte tömegével születtek jelképek, rítusok és mítoszok a nemzet és az állam iránti lojalitás erősítése érdekében.
Erről a korszakról tudhatnak meg sok érdekességet a múzeum vendégei, illetve arról is hallatnak, hogy a leggyakoribb, általánosan kedvelt díszítőmotívum, amely a legtöbb tárgyféleségen megjelenik, a címer.

Inkább a koronás változatot alkalmazták, és csak ritkán a korona nélkülit, erről tanúskodnak a kiállított tárgyak is. Címerábrázolás látható a 1833-ban készült babóti mestergerendán a múzeum állandó kiállításának darabján, illetve a gyűjtemény 1906-ban készült faragott tükör-keretén, a 20. század első felében, Osliban hímzett
díszzsebkendőn, valamint az Iparművészeti Gyűjtemény biedermeier emlékpoharán is.

Nemzeti jelképeink közül a zászló hármas színét fedezhetjük még fel a gyűjtemény tárgyain. A két első világháborús emléktányér közül egyiknek a peremén fut körbe a nemzeti színű szegély, a másikon a háromszínű lobogó díszlik. A műtárgy mellett a 2011-ben megnyílt „Kapuvár anno… Fejezetek a város és környéke történetéből” című állandó kiállítását is megtekinthetik az érdeklődők Kapuváron.

-Bemutatósorozatunk legfőbb célja, hogy ezeket a féltve őrzött, de értékes emlékeinket minél több emberrel megosszuk és bemutassuk múltunk értékeit – mondta el a tárlatvezető, Erdősné Varga Izabella.

Mi ott leszünk a következő kiállításon, tartsanak velünk a jövő hónapban is!

 

 

Hirdetés