Hirdetés

A megyei önkormányzaté a kulcsszerep

A megyei önkormányzat területrendezési, valamint terület-és vidékfejlesztési feladatokat is ellát. A 2021-2027 Európai Uniós tervezési időszakra a területi források tervezésében és a felhasználás végrehajtásának koordinálásában a megyék, mint területi szereplők kulcsszerepet játszanak.

Hirdetés

A megye jövőképe
„A megyei önkormányzatok kiemelt feladata jelenleg, hogy olyan tervdokumentumot készítsenek, amely a következő uniós ciklusban lehívható források alapjául szolgál. Ez a feladat azért különösen is jelentős, mert ami ebből kimarad, arra nem lehet pályázatot kiírni és forrást sem lehet majd rendeli hozzá”- mutatott rá a megyei területfejlesztési koncepció lényegére Németh Zoltán.
Győr-Moson-Sopron megye víziója, hogy megtartja és erősíti Magyarországon eddig is betöltött, kiemelkedő gazdasági szerepét azért, hogy 2030-ra az erős közép-európai régió sikeres, meghatározó gazdasági-szolgáltató és szellemi központjává váljon. A szomszédos országok közelsége révén pedig a velük való együttműködést tovább bővítik majd.
Németh Zoltántól azt is megtudtuk, hogy a megyei önkormányzat e kiemelt feladata során a kormányzat, a települési önkormányzatok és a gazdasági szervezetek fejlesztési elképzeléseit hangolja össze és így alakítja ki a megye hosszú távú területfejlesztési koncepcióját.

Szakterületekkel egyeztetnek
A tervezésben a megye által előre meghatározott irányvonalak mentén az alapdokumentumokat a Széchenyi István Egyetem tervező és elemzői szakmai csapata készítette el.
„Fontos és szükséges, hogy egy ilyen nagy horderejű és hosszútávú tervnél folyamatosan egyeztetünk a települések vezetőivel, valamint kikérjük a gazdasági, a civil és nonprofit partnereink, a megyében lévő meghatározó intézmények, szervezetek, a térségi fejlesztési társulások és egyesületekkel véleményét is. Igen, hosszú a lista, de véleményem szerint felelősen csak így születhet egy információcserén és valódi együttműködésen alapuló hosszútávú stratégiai terv. Fontos, hogy mind a 183 település bekapcsolódjon az egyeztetési folyamatba, hiszen ha nem ismerjük meg az ő gondolataikat, sajnos nem tudjuk majd beépíteni a megye hosszútávú stratégiájába sem. Ez pedig a gyakorlatban azt is jelentheti, hogy bizonyos fejlesztésekre nem tudnak majd pályázatot benyújtani”- magyarázta Németh Zoltán.

Integrálják a véleményeket
A Kormány ebben a mostani, hétéves tervezési ciklusban is a megyei önkormányzatok hatáskörébe rendelte a területi tervezés koordinációját.
„A következő ciklusban a megyében zajló korszerűsítéseket szinergikus módon, vagyis egymást kiegészítve és egymásra építve, a meglévő, pontszerű fejlesztéseket pedig egymással összekapcsolva tervezzük” - hangsúlyozta a megye elnöke.
A fejlesztési irányokkal kapcsolatban megfogalmazott és időben leadott véleményeket és észrevételeket összegyűjtik, amelyek aztán a stratégiai fejlesztési célok és programok meghatározásának alapjául szolgálnak.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat döntése alapján a két a megyei jogú város, Győr és Sopron mellé ebben a ciklusban Mosonmagyaróvár is bekerült a kiemelt városi eljárásrendbe tartozó települések közé. A kiemelt eljárásrend azt jelenti, hogy az abban szereplő települések önállóan alkothatnak koncepciót. Sopron és Mosonmagyaróvár a megadott határidőre igen részletes és körültekintően kidolgozott elképzeléseket küldött. A kiemelt eljárásrend azért fontos, hogy a pályázatok során a kisebb településeknek ne a nagyobb városokkal kelljen versenyezni a forrásokért.

Győr-Moson-Sopron, az innovatív, fenntartható, egészséges megye
„Az már most is világosan látszik, hogy az ipari, mezőgazdasági és szolgáltatási kapacitásokra építve a jövőben a kutatásnak, az innovációnak meghatározó szerepe lesz.” Németh Zoltán azt is hozzátette, a jövőben határozott lépéseket tesznek a klímabarát megoldások, a zöld közlekedés, a fenntarthatóság valamint a körkörös gazdaság megvalósítására.
A fejlett területi és települési infrastruktúrák, valamint a magas szintű közszolgáltatások nagy mértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy a települések a megye egész területén még élhetőbbé váljanak.
„Örömmel látom, hogy megyénk népessége az országos trenddel ellenkezőleg kismértékben növekszik, miközben a munkanélküliség még a járványhelyzet okozta nehézségek ellenére is messze az országos átlag alatt maradt. Ezért a jövőben is arra törekszünk, hogy a fejlett egészségügyi szolgáltatások megteremtésével, a lakosság egészségesebb életmódra ösztönzésével, valamint rugalmas képzési kínálat biztosításával az ország egyik legfejlettebb megyéje maradjunk”- mondta Németh Zoltán.

 

 

Hirdetés