Hirdetés

Határon innen és túl a Vöröskereszttel

„A bekövetkező katasztrófahelyzet megelőzéséhez és a vész esetén a hatékony fellépéshez gördülékeny közös munkára és gyors információáramlásra van szükség határ mindkét oldalán”- hangzott el a "Határon innen és túl a Vöröskereszttel" elnevezésű projekt fő célja a pénteki nyitórendezvényen.

Hirdetés

A rendezvényen dr. Tóth Zsuzsanna, a megyei vöröskereszt elnöke köszöntötte a résztvevőket. Németh Zoltán, a megyei közgyűlés elnöke elmondta, számos szlovák-magyar határmenti együttműködés valósult már meg az elmúlt években, és több program zajlik most is.

„A Rába-Duna-Vág EGTC elnökeként is rendkívül fontosnak tartom, hogy ne csak a nagyívű, hanem a kisebb projektek megvalósítására is lehetőséget teremtsünk. A szlovák-magyar Interreg V-A Kisprojekt alapból a Magyar Vöröskereszt Győr-Moson-Sopron Megyei Szervezete számára 30.000 euró támogatást szavaztunk meg, hogy dunaszerdahelyi partnerével közösen megvalósíthassák elképzeléseiket”- hangsúlyozta a politikus.

Sallai Bence kormánymegbízotti kabinet tag arra emlékeztetett, hogy a Megyei Védelmi Bizottság a megyei Kormányhivatal szervezetén belül működik és hozzájuk tartoznak a honvédelmi-, rendvédelmi szervek és a mentőszolgálatok is, akik katasztrófahelyzetben beavatkozhatnak. „Szeretnénk a projektet a Védelmi Bizottság feladatkörébe tartozó területekkel is kibővíteni, ezért a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal együttműködő szervként vesz részt a projektben”- emelte ki.

„A vöröskereszt nemzetközi intézményrendszerének 193 ország tagja. A Magyar Vöröskeresztnél stratégiai célként fogalmaztuk meg, hogy ebben a világot átszövő hálózatban intenzív és élő kapcsolatok kialakítására törekszünk minél több külföldi partnerrel”- mondta el Kardos István, a Magyar Vöröskereszt főgazgatója.

Kun Szilvia, a megyei vöröskereszt igazgatója a projektet ismertetve kiemelte, a földrajzi közelség és az azonos feladatok mellett az is indokolja a határon átnyúló közös munkát, hogy az Európai Unió Duna régióra vonatkozó stratégiájában a kockázatok között szerepelnek a túlzottan gyakori, nagy áradások, aszályok, illetve ipari szennyvíz szennyeződések „Ezek megelőzéséhez és a vész esetén a hatékony fellépéshez gördülékeny közös munkára és gyors információáramlásra van szükség. Ezt segíti elő a projekt, amelynek révén a két állam önkénteseiből egy ütőképes, költséghatékonyan bevethető, együttműködésre felkészült csapat jön létre”- ismertette a megyei igazgató.

A megbeszélésbe PhDr. Dagmar Nagyová, a Szlovák Vöröskereszt Dunaszerdahely igazgatója online kapcsolódott be, aki bepillantást adott a koronavírussal összefüggő munkájukba, és megerősítette, hogy igen hasznos lesz a projekt és nagyon várják már a közös képzést.

A nemzetközi protokoll szerint összeállított háromnapos júniusi képzésen 20 szlovák és 25 magyar vöröskeresztes önkéntes illetve munkatárs bővítheti elsősegélynyújtás és pszichoszociális segítségnyújtás terén szerzett tudását és megismerkednek az operatív törzs munkájával. Nyáron pedig a tervek szerint a szlovákiai Bősön egy, a katasztrófavédelem segítségével szervezett árvízvédelmi terepgyakorlaton vesznek majd részt.

A projekt keretében két 40 négyzetméter alapterületű, az időjárás viszontagságainak ellenálló biztonsági sátort és egyenruhákat is beszereznek, valamint bővítik többek között az oktatás, illetve az elsősegélynyújtás során használt eszközöket.

 

 

Hirdetés