Hirdetés

A gólyáké volt a főszerep Szanyban

A fehér gólyafiókák látványgyűrűzésével kezdődött idén is a Szanyi Gólyafesztivál, ami rengeteg érdeklődőt vonzott.

Hirdetés

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, valamint Szany önkormányzata szervezésében fészekről fészekre járva figyelhették meg az érdeklődők a kis gólyák gyűrűzésének folyamatát szombaton.

A községben 18 fészket tartanak számon, amelyből 17 lakott is, illetve, ami még kimagasló idén, hogy magasak a fiókaszámok, számos fészekben négy porontyot is számoltak.
A résztvevők számos, fontos információt tudhattak meg a hazai gólyahelyzetről, költözőmadaraink életéről, élővilágáról, majd a kisgólyákat el is nevezhették a gyerekek.

A csapadékos idő a növényeknek, ezáltal a rovarvilágnak, tehát a táplálékbázisnak is kedvez, és ezáltal a gólyáknak is. Megtudhatták a látogatók, hogy a tájhasználat mennyire befolyásolja az állatvilágot.

A Rábaközben kedvezőek a körülmények, mivel kisparcellás földművelés folyik, nagyon változatos a táj, diverz a környezet. Van több gyep, lucerna, csatorna, fasor, így a gyíkok, siklók, pocokfélék, rágcsálók, rovarok el tudnak bújni, szaporodni. Így a gólyák is találnak megfelelő táplálékot.

Megkérdeztük a szakértőt, hogy a gólyák valóban egy életre választanak-e párt.

– Nem. A biológiában úgy mondjuk, hogy szezonális monogámok, tehát általában egy szezonra választanak párt – mondta el Győrig Előd az idén 50 éves jubileumát ünneplő Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület titkárhelyettese, majd folytatta: – Előfordul, hogy már ismert pár újra összetalálkozik. Szanyban a gyűrűs madarakat követjük, leolvassuk, itt mindig nagy kavarodás van.

 

 

Hirdetés