Hirdetés

Ma kezdődik az olimpia Párizsban, a szerelem városában

Habár már szerda óta zajlanak a párizsi olimpia küzdelmei, péntek este 19:30-kor a megnyitóünnepséggel hivatalosan is kezdetét veszik a 33. nyári ötkarikás játékok. Az olimpiai láng bő két hét múlva, augusztus 11-én alszik majd ki a Stade de France-ban. Összeállításunkban érdekességeket gyűjtöttünk össze az olimpiáról.

Hirdetés

A 2024-es ötkarikás játékok megrendezésére öt város, Párizs, Los Angeles, Hamburg, Róma és Budapest nyújtott be pályázatot, Franciaország hivatalosan 2015-ben kandidált. A rendezési jogokért végül Párizs és Los Angeles maradt versenyben. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2017. szeptember 13-án hagyta jóvá a Párizs és Los Angeles közötti, korábban tető alá hozott kompromisszumos megállapodást (a franciák végig ragaszkodtak a 2024-es játékokhoz), és a 2024-es rendezési jogot Párizsnak, míg a 2028-ast Los Angelesnek ítélte oda. (Legutóbb 1921-ben döntöttek egyszerre két olimpia házigazdájáról, akkor az 1924-es rendezési jogot szintén Párizs, míg az 1928-ast Amszterdam kapta meg.)

A versenyek fő helyszínéül szolgáló, történelmi nevezetességeket bevető Párizson kívül az agglomeráció, valamint Franciaország európai területének 16 városában rendeznek versenyeket, illetve az olimpiák történetében a rendező várostól legtávolabb eső helyszínen, a 15 715 kilométer távolságban levő francia polinéziai Tahitin, amely a hullámlovaglásnak ad otthont. (Ilyen messze egy sportág küzdelmeit a versenyek központjától csak 1956-ban rendezték meg, akkor a melbourne-i játékok lovasversenyeinek Stockholm adott otthont.)

A hivatalos megnyitó pénteken lesz, de a rögbi- és a labdarúgó-mérkőzések már szerdán elkezdődtek.

A nyitóünnepséget az olimpiatörténetben szokatlan módon nem egy stadionba, hanem városi helyszínekre tervezték, a Párizs legyen az emberek olimpiája (nyitott játékok) gondolat jegyében.

A nemzetek sportolói 80 hajóban, 6 kilométer hosszú útvonalon, Párizs ikonikus nevezetességei között vonulnak fel a Szajnán, a protokolláris eseményeket a mini stadionná alakított Trocadéro-kertbe tervezték. Az ingyenes eseményre több mint 300 ezer nézőt várnak. Ha a biztonság úgy kívánja, a Nemzeti Stadion (Stade de France) lesz a helyszín. A biztonság megőrzésében az Europol és 40 ország nyújt rendőri segítséget, a versenyek lebonyolításában 45 ezer önkéntes működik közre.

A párizsi olimpián 206 ország 10 714 sportolója vesz részt, semleges színekben 15 orosz és 16 fehérorosz sportoló versenyez. Az Ukrajnában zajló katonai invázió miatt Oroszország és Fehéroroszország a csapatsportágakban nem delegálhatott olimpikonokat, a két ország versenyzői az egyéni sportágakban is csak semlegesként indulhatnak, közülük is csak azok, akik az Ukrajna elleni háborút aktívan nem támogatták.

A párizsi olimpikonok 32 sportág 329 versenyszámában mérik össze tudásukat, 157 férfi, 151 női, illetve 21 vegyes csapatnál osztanak érmet. Magyarország 180 fős sportolói küldöttsége 106 versenyszámban indul.
A 28 hagyományos olimpiai sportág mellett a tokiói olimpián bemutatkozó sportmászás, gördeszkázás és hullámlovaglás is helyet kap a programban, illetve debütál a táncsportág első olimpiai versenyszáma, a breaktánc.

Az olimpia emblémáját 2019-ben mutatták be. Az ötkarikás játékok történetében először az olimpia és paralimpia közös logót kapott. Az aranyszínű kör az olimpiai medált, a láng alak az olimpiai lángot, az általuk alkotott női fej Marianne-t, a Francia Köztársaságot megtestesítő ikonikus nőalakot jeleníti meg.

A dobogósok érmeit február 8-án mutatták be, az arany-, ezüst- és bronzérmek mindegyikébe olvasztottak egy, az Eiffel-torony eredeti építőanyagából származó, hatszög alakú különleges kis fémdarabot, amelybe a párizsi játékok logóját gravírozták.

 

 

Hirdetés