Hirdetés
Ezek a világ legértékesebb útlevelei
A világ legnagyobb állampolgársági és tartózkodási tanácsadó cége elkészítette friss rangsorát azokról az útlevelekről, amelyekkel a legtöbb országba lehet beutazni vízummentesen. Az élen hosszú idő után változás történt, ugyanis letaszították trónjáról a sokáig első helyen álló japán úti okmányt.
A Henley & Partners globális állampolgársági és tartózkodási tanácsadó cég összesítése szerint a japán útlevél már nem az 1. számú olyan úti okmány a világon, amellyel a legtöbb országba lehet beutazni vízum nélkül.
Az összesen 227 országból és területből 192-be lehet eljutni japán útlevéllel előzetes beutazási engedély nélkül, szingapúrival viszont már 195 helyre.
Japánnak 2018-tól kezdődően hat éven át volt a legerősebb útlevele, néha Szingapúrral osztozva az első helyen. A 2024-es listán azonban a délkelet-ázsiai városállam letaszította a trónról.
Japán az idén Olaszországgal, Franciaországgal, Németországgal és Spanyolországgal osztozik a 2. helyen.
Az élen a sorrend azért változott meg, mert a japán úti okmánnyal már nem lehet vízummentesen bejutni Togóba és Gabonba, és Szingapúr ugyanígy járt ugyan Togóval, de vízummentességet kapott Gabonba és Guyanába - írta meg a The Japan Times.
A csaknem két évtizeddel ezelőtt készített első rangsorban Japán a harmadik helyen állt. A valaha volt legrosszabb helyezésük pedig a hatodik volt, 2010-ben, 2016-ban és 2017-ben.
Azok az országok, amelyekbe szingapúri útlevéllel igen, viszont japán útlevéllel nem lehet belépni vízummentesen, a következők:
- Benin,
- Burkina Faso,
- Kína,
- Elefántcsontpart,
- Kuba,
- Gabon,
- Ghána,
- Guinea,
- Gambia
- és Uganda.
A Henley & Partners útlevél indexe annak alapján 2006. óta rangsorolja az úti okmányokat, hogy azokkal hány országba lehet úgy eljutni, hogy nem kell vízumot igényelni. A lista a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség adatain alapul.
A japán útlevéllel rendelkezők számára vízummentes belépést lehetővé tevő országok és területek (ahová viszont szingapúri úti okmányokkal nem tehető meg ugyanez), a következők:
- Falkland-szigetek,
- India,
- Irak,
- Pápua Új-Guinea,
- São Tome és Principe,
- Ukrajna
- és Venezuela.
Az idei listán Kína jelentősen feljebb lépett a rangsorban, a 2015-ös 94. helyről 2024-ben az 59. helyre került. Az ázsiai ország által kiállított útlevéllel rendelkezők világszerte 85 úti célba juthatnak el vízummentesen. Az Egyesült Arab Emírségekből származó útlevél értéke pedig ennek alapján a 2010-ben regisztrált 65. helyről 2024-ben a 9-re emelkedett.
Magyarország az idei rangsorban az előkelő 7. helyen végzett, ez azt jelenti, hogy a magyar útlevéllel 187 országba lehet belépni vízum mentesen.
A 2024-es rangsorban az Egyesült Államok a nyolcadik helyen áll, útlevelével 186 országba és területre van vízummentes belépés, az Egyesült Királyság pedig a 4. helyezett (úti okmányaival 190 országba lehet vízum nélkül belépni).
Afganisztánnak van a legkevésbé erős útlevele a rangsorolt helyek közül. Az úti okmány birtokosai vízummentesen mindössze 26 országba utazhatnak, köztük Kambodzsába, Srí Lankára és Madagaszkárra. A lista első összeállítása óta ez a legalacsonyabb pontszám.
A Henley Openness Indexen, amely az országokat annak alapján rangsorolja, hogy hány ország állampolgárai számára biztosítanak vízummentes belépést, Japán a 66. helyen áll: 70 ország és terület útlevelét birtoklóknak tesz lehetővé vízummentes belépést. Szingapúr ebből a szempontból a 15. helyen áll, hozzájuk 164 joghatóságból érkező látogatók utazhatnak be vízum nélkül.