Hirdetés

Hivatás az életért – Ma van a Mentők Napja

1887. május 10-én alakult meg Budapesten az Önkéntes Mentőegyesület Kresz Géza fővárosi kerületorvos kezdeményezésére. A mentés ügye 1948-ig a társadalmi egyesületek kezében maradt, akkor jött létre az Országos Mentőszolgálat és ez által a mentés állami feladattá vált. Napjainkban az Országos Mentőszolgálat irányítja a különböző mentőszervezetek működését, szakembereket képez, valamint országszerte oktatja az oxyológiát, azaz a mentéstant. Május 10-ét a szolgálat születésnapjává nyilvánították, ekkor ünnepeljük a mentők napját Magyarországon. 

Hirdetés

A mai jeles napon kitüntetéseket, pénzjutalmakat adnak át az életmentésben élenjáró orvosoknak, mentősöknek, egészségügyi dolgozóknak. A kormány állítása szerint elkötelezett a betegellátás minden szintjének további javítása, valamint az orvosok és egészségügyi dolgozók anyagi ér erkölcsi megbecsülése mellett, ennek eredményeként számoltak be róla, hogy 2010 óta mintegy négyszeresére emelkedett az egészségügyi szakdolgozók keresete, átlag alapbérük pedig eléri az orvosi átlag alapbér 37 százalékát.

Az adatközlésből kiderül, hogy egy 10-12 éve dolgozó, főiskolát végzett mentőtiszt fizetése 2010-ben kb. 243 ezer forint volt, most pedig már elérheti a 800 ezer forintot. Ez csaknem 225 százalékos növekedést jelent. Egy OKJ-s végzettségű, 4-6 éve dolgozó mentőápoló fizetése pedig 2010-hez képest 239 százalékkal nőtt.

Az utóbbi években 107 mentőállomás megújult és létrejött 41 új, 2010 és 2023 között több mint 1.000 mentőautó cserélődött le, így az átlagéletkoruk 6 év körülire csökkent.

 

 

Hirdetés