Hirdetés

A természetjárás a figyelmünkre is jó hatású

A természetben eltöltött idő a testnek és a léleknek is jót tesz. A kutatók most azt is hozzá tudták ehhez tenni: az agyunkra is pozitív hatással van.

Egyre több szakember gondolja úgy, hogy a természettel fenntartott viszony elemi szükséglet, amely az evolúciónk során belénk ivódott igényeken alapul. Ha nem tudjuk ezeket az igényeket a természettel való kapcsolatunk révén kielégíteni, annak a testünk és a lelkünk is kárát látja. Modern korunk városi betonrengetege, a járművek és elektronikus kütyük világa azonban a lehető legtávolabb visz minket a természettől.

Kifárasztott agyú alanyokat sétára küldték a kétféle helyszínre, majd megvizsgálták a figyelmi állapotukat.

Kiderült, hogy az arborétumban sétát tett alanyok figyelemkontrollja sokkal jobb volt, mint az egyetem épületei közt sétálóké, holott mindkét séta azonos mértékű sportteljesítményt jelentett. Valami van tehát a természetben, ami javított a helyzeten, nem pusztán a testmozgás segítette elő a változást. (A figyelemkontroll az, amikor az ember eldönti, mire irányítja a figyelmét, miközben a környezetben lévő zavaró tényezőket kizárja.)

A kutatók szeretnének további kutatásokkal olyan eredményekig eljutni, amelyek alapján például a várostervezéshez adhatnak tanácsokat, olyan települési szerkezetet lehetne létrehozni, ahol az ember elméje felüdülhet.

 

 

Hirdetés