Hirdetés

Így néz ki egy óriási homokvihar a Marson

Hatalmas homokvihart észlelt a Marson a kínai Tienven-1 űrszonda – írja a Space.com. Az óriási porfelhőt a mintegy 21 ezer méter magas Olympus Mons közelében vették észre, amely a Naprendszer egyik legmagasabb hegyének számít.

Az eszköz kamerája 2022 januárjában rögzítette a jelenséget, az elkészült fotót azonban csak idén hozták nyilvánosságra. A kínai marsszonda nagyjából 460 kilométer magasságból örökítette meg a lenyűgöző eseményt, de az Egyesült Arab Emírségek űrszondája sokkal messzebbről, közel 40 ezer kilométeres távolságból is lencsevégre kapta.

A 2021-ben indított Tienven-1 küldetés egyébként nemcsak egy Mars körül keringő szondát állított pályára, hanem a Csu-zsung nevű marsjárót is az égitest felszínére helyezte, amellyel a Kínai Népköztársaság a második ország lett az Egyesült Államok után a vörös bolygón.

Az eszköz sikeresen végrehajtotta feladatait, majd 2022 májusában alvó állapotba került, amelyből decemberben kellett volna felébrednie, azonban azóta sem tudnak kapcsolatba lépni vele. A szakértők úgy gondolják, ennek az lehet az oka, hogy a vártnál sokkal több marsi por fedte be a Csu-zsung napkollektorait, emiatt pedig nem tud elég energiához jutni a működéshez.

 

 

Hirdetés