Hirdetés

Két helyen is jeleztek a szén-monoxid-érzékelők a vármegyénkben

Pénteken két helyen is jeleztek a szén-monoxid-érzékelők a vármegyénkben.

Hirdetés

Kora este Győrben, a Rákóczi Ferenc utcában egy fali vízmelegítő üzemelt, amikor megszólalt az érzékelő. A győri hivatásos tűzoltók a gázszolgáltató szakemberét is a helyszínre kérték, aki megállapította, hogy a készülék őrlángja elszennyeződött, ezért lassan gyújt be, ekkor minimális gázszivárgás tapasztalható. A gázkészüléket felülvizsgálatig nem használhatják a lakók, a ház ettől függetlenül fűthető maradt.

Szintén a kora esti órákban Sopronban egy földszinti társasházi lakásban jelzett az érzékelő, ahol egy kondenzációs gázkazán üzemelt. A helyszínen sem a soproni hivatásos tűzoltók sem a gázszolgáltató szakembere nem tudott szén-monoxid koncentrációt kimutatni, azonban megállapították, hogy a szén-monoxid-érzékelő régi, a szavatossága lejárt. 

Sokan megfeledkeznek róla, hogy ezeknek az érzékelőknek szavatossági idejük is van, amelyet a gyártó feltüntet a csomagoláson. A lejárat után mindenképpen vegyenek egy új érzékelőt! A katasztrófavédelem által bevizsgált készülékek „pozitív” és „negatív listáját” megtalálják az alábbi linken: https://katasztrofavedelem.hu/33883/szen-monoxid-erzekelok

A szénvegyületek tökéletlen égésekor szén-monoxid keletkezik, amely egy színtelen, szagtalan, íztelen, nagyon mérgező gáz. 

Minden olyan készülék, amely nyílt lánggal működik a szoba levegőjét használja, ezért a mérgező gáz forrása lehet. A tragédiák megelőzése érdekében érdemes ezeket a készülékeket és az égéstermék-elvezetőket is rendszeresen szakemberrel ellenőriztetni. A nyílt égésterű készülékek használata esetén levegő-utánpótlást kell biztosítani, ezért a hideg idő ellenére is kiemelten fontos a lakóhelyiségek szellőztetése.  Az új, jól szigetelő ablakokba, ajtókba ajánlott résszellőzőt szereltetni. 

 

 

 

Hirdetés