Hirdetés
Rekordszámú erdei fülesbagoly telelt vármegyénkben, köztük a Rábaközben is

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület beszámolója szerint 2025 januárjában rekordmagas számú erdei fülesbagoly (Asio otus) telelt Győr-Moson-Sopron megyében.
Az évről évre rendszeresen végzett felmérés során önkéntesek 1347 példányt számoltak össze a térségben, amely minden eddigi adatot meghalad.
A hideg hónapokban az erdei fülesbaglyok kisebb-nagyobb csoportokba verődve településeken, nyugodt parkokban, kertekben és temetők környékén nappaloznak. Előszeretettel választanak örökzöld fákat, de gyakran ücsörögnek nyírfákon is. Jelenlétüket a fák alatt található meszelés és bagolyköpetek árulják el. Napnyugta után a környező mezőgazdasági területekre repülnek táplálkozni, majd hajnalban egyesével visszatérnek nappalozó helyükre.
Hazánk leggyakoribb bagolyfaja elsősorban rágcsálókkal táplálkozik, így kiemelkedően hasznos a mezőgazdaság számára. Fészket nem épít, hanem más madarak – leggyakrabban varjak – elhagyott fészkeit használja költésre. Az elmúlt évtizedekben megfigyelhető volt, hogy egyre inkább behúzódik a településekre, ahol a fészeképítő madarakat követve alkalmazkodik az ember közelségéhez. Magyarországon védett faj, természetvédelmi értéke 50 000 forint.
A Kisalföldi Helyi Csoport 2017-ben csatlakozott először az országos erdei fülesbagoly szinkronhoz, amelyben azóta is minden évben részt vesz. A felmérések során az MME Soproni Helyi Csoport és a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei is segítséget nyújtanak. Az első évek a telelőhelyek felkutatásával és megismerésével teltek, ebben a helyi lakosok és médiumok – köztük a Rábaköz.hu – is nagy szerepet játszottak.
A közösségi média is fontos eszköz lett az adatgyűjtésben: évről évre felhívások jelennek meg a Facebookon, hogy minél több önkéntes csatlakozzon a számláláshoz. Győr-Moson-Sopron megye 183 települése közül jelenleg a feléről vannak adataink, de a nagyobb városok mellett egyre több kisebb település is bekapcsolódik a programba.
Az idei évben 98 települést vizsgáltak át a szakemberek és önkéntesek, 73 helyszínen sikerült baglyokat azonosítani. Összesen 59 felmérő vett részt a programban, és a rekordot jelentő 1347 példányt regisztrálták. Emellett megfigyeltek 1 réti fülesbaglyot (Asio flammeus), 3 gyöngybaglyot (Tyto alba) és 3 kuvikot (Athene noctua) is a szinkron számlálás négy napja alatt.
A baglyok eloszlása területenként változó volt: a Rábaköz déli részén kevesebb példányt találtak, míg Tóköz, Alsó-Szigetköz és Győr környékén kiugróan magas számokat regisztráltak. A ragadozómadarak számának csökkenése is megfigyelhető volt, amely a kisrágcsálók ideiglenes állománycsökkenésére utalhat.
A legrégebb óta dokumentált telelőhely Gönyű településen található, ahol már 2017 óta rendszeres felmérések zajlanak. Az itt telelő baglyok száma 15 és 45 példány között mozgott az elmúlt években, de helyiek elmondása szerint korábban akár 70 példány is előfordult egy utcában. Idén azonban közel 100 egyedet számoltak össze, amely nemcsak helyi, hanem megyei rekord is.
A felmérések nemcsak a baglyok számának nyomon követésére szolgálnak, hanem táplálkozásuk elemzésére is. Az önkéntesek által gyűjtött bagolyköpetekből a Fertő-Hanság Nemzeti Park szakemberei meghatározzák, milyen rágcsálókkal táplálkoztak a baglyok. Ezáltal egy-egy térség kisemlős-faunájáról is fontos információkat lehet szerezni.
A jövőben is folytatódnak a felmérések. Az idei rekordadatok biztató jelek arra, hogy az önkéntesek munkája és a lakosság támogatása révén hosszú távon is biztosítható az erdei fülesbaglyok jelenléte térségünkben.