Hirdetés
Bebizonyították: karácsony előtt az ajándékvásárlás miatt stresszelünk a legjobban
Egy globális, a világ négy kontinensének 18 országára kiterjedő felmérés 81 százaléka tartja úgy, hogy a karácsony az év legjobban várt időszaka. Eközben sajátos módon, az ajándékozással kapcsolatos fáradalmak okozzák a legtöbb stresszt.
A TGM Research nemzetközi közvélemény-kutató által készített Global Christmas Survey felmérése szerint a karácsony ma már a világ minden tájára kiterjedő hagyomány, amelyet az örömhírrel, vidámsággal és az emberi kapcsolatok megerősítésével azonosítanak. A különböző országokban keverednek a helyi szokások, az egyetemes keresztény hagyományok és a modern kultúra vívmányai, miközben vannak, akik szívesebben töltik minden évben egyedül ezeket a napokat.
A többségnek régi gyökerekre visszanyúló tradíciói vannak, amelyek nagy változatosságot mutatnak a különböző országokban. Sok esetben közös elem az ünnepi bevásárlás, a dekoráció és a karácsonyi hangulathoz tartozó tevékenységek, például a családi sütés-főzés és étkezés – áll az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány összeállításában.
Ünnepvárás és előkészületek
Nemzetközi szinten a felmérésben megkérdezettek közel 81 százaléka az év legjobban várt időszakának tartja a karácsonyt. Leginkább, 92 százalékban az afrikaiak (Nigéria, Kenya és Dél-afrikai Köztársaság) várják az ünnepet, majd a második Latin-Amerika (Mexikó, Brazília és Argentína) 82 százalékkal.
A karácsonyra való felkészülés régiónként változik. A felmérés eredménye azt mutatja, hogy a legtöbb ember körülbelül egy hónappal korábban kezdi el a készülődést. Ezt a hagyomány az Egyesült Államokban a megkérdezettek 22 százaléka, Európában 26 százaléka tartja.
A megkérdezettek számára az ünnepi időszak legfőbb tartalma, hogy a karácsony összehozza az embereket. A felmérés eredménye azt mutatja, hogy a válaszadók több mint 90 százaléka azért szereti a karácsonyt, mert időt tölthet családjával. A közös étkezés 76 százalékuknak fontos.
„Más felmérések, amelyek kimondottan magyarok körében készültek, egybevágnak a nemzetközi trendekkel” – mutat rá Németh Viktória az Oeconomus senipor kutatója.
A karácsonyi ünnepekre a magyar családok többsége közösen készül fel, de az előzetes nagytakarítás és a sütés-főzés a nők irányítása alatt áll, a férfiak inkább a közös munkálatokban segédkeznek.
Magyarországon a megkérdezettek közel fele műfenyőt választ idén karácsonyfának, és mindössze 35 százalékuk ragaszkodik az igazi fenyőhöz.
Karácsonyi vásárlás
A nemzetközi kutatásban résztvevők 35 százaléka december elején kezdi meg a karácsonyi bevásárlást. A válaszadók majdnem harmada december, 18 százaléka pedig november közepén veszi nyakába a boltokat.
Magyarországon 2023-as előzetes felmérések alapján a legnépszerűbb termékkategória a megelőző évhez hasonlóan idén is a játék (43 százalék) és a ruha (41 százalék), ezt követik az elektronikai cikkek és kiegészítők (36 százalék), az ajándékutalványok (25 százalék), az élményajándékok (19 százalék), valamint a saját kézzel készített meglepetések (17 százalék). Az ajándékokra szánt összeg átlagosan 71 ezer forint, ami az inflációt is figyelembe véve nagyságrendileg hasonló, mint a tavalyi 60 ezer forint.
Már az örömszerzés is teher?
Megdöbbentő eredmény, de a megkérdezett magyarok 70 százaléka nem tudja stressz vagy frusztráció nélkül átvészelni az ünnepeket.
A főbb feszültségforrások az ajándékozás szokásával függenek össze:
- 21 százalék számára az óriási tömeg jelent nehézséget,
- 15 százalékuknak az elköltött pénz, míg
- 14 százalékuknak a karácsonyi ajándékötlet hiánya okozza a legnagyobb problémát.
Eközben 16 százalék nyilatkozott úgy, hogy nem felhőtlen neki az ünnep, nem tudja élvezni minden pillanatát. Mindösszesen 14 százalék állítja magáról, hogy megtanulta elengedni a stresszt.
A nemzetközi felmérések is hasonló következtetésre jutnak: az Amerikai Pszichológiai Társaság (American Psychological Association) kutatása alapján az ottani felnőttek 89 százaléka ugyan örömtelinek éli meg az ünnepeket, miközben túlterheltnek is érzi magát. A briteknél az ajándék és a pénzügyi kérdések az ünnepek legstresszesebb része.