Hirdetés

Kivadult teknősöket filmeztek a Vértesben

Terráriumból kerülhettek a természetbe.

Hirdetés

Kostyál Pál hatodik éve hódol egy varázslatos hobbinak, a természetbarát édesvízi búvárként fantasztikus felvételeket készít Magyarország tavaiban.

Az oroszlányi búvárfilmes tapolcai merüléséről korábban a Sokszínű vidék is írt, akkor egy pazar kisfilmet forgatott a színpompás halakról.

A búvár legutóbb 2024. február 17-én, éppen a születésnapján merült a habokba egy dunántúli tóban. Néhány perc múlva különös teremtményekkel találta magát szemközt a víz alatt. Ezen a helyen már tavaly is találkozott hasonló teknősökkel, Kostyál Pál szerint szinte biztos, hogy a természetben szaporodnak. Most két egzotikus hüllővel sikerült közelebbről megismerkednie.

Pál azt is elmondta, hogy ebben a tóban merül leggyakrabban, mert az általa ismertek közül ennek a leggazdagabb az élővilága. A tó magánkézben van, a tulajdonos megengedi a búvárnak, hogy a vízben forgasson.

A filmen egy méltóságteljes csuka mellett két ékszerteknőst örökített meg a búvárfilmes.

Korántsem mindegy, milyen fajta teknőssel találkozunk a szabadban, hiszen egyetlen őshonos faj él Magyarországon, a mocsári teknős. A védett hüllőt több idegenhonos faj is veszélyezteti, köztük az aligátorteknős, valamint a sárga- és vörösfülű ékszerteknősök. Az idegenhonos fajok példányaiból időnként feltűnik néhány példány a hazai vizekben.

Ezek az egzotikus hüllők akváriumi tartásból származhatnak, leggyakrabban felelőtlen állatbarátok engedik el őket a vízparton. A nagy tűrőképességű fajok tudatlanságból szabadon engedett példányai idővel jelentős károkat okozhatnak a helyi ökoszisztémákban.

A közönséges ékszerteknősök nagyobb testméretük és agresszivitásuk révén lehetnek a mocsári teknősök vetélytársai, gyakran a táplálék mellől is elzavarják őket. Élősködőik a mocsári teknősökben is megjelenhetnek és komoly elhullást eredményezhetnek.

 

 

 

Hirdetés