Hirdetés

Többször is csodálatos északi fény villanhat fel Magyarország felett

Ahhoz, hogy az egyik legcsodálatosabb természeti jelenségben, az északi fényben gyönyörködhessünk, általában a messzi északra, Norvégiába vagy Izlandra kell utaznunk. 2024 azonban rendkívül különleges évnek ígérkezik a sarki fény láthatósága szempontjából, ugyanis nemcsak a sarkköri vidékeken, hanem Dél-Európában és Magyarországon is igen nagy eséllyel fog várhatóan többször felvillanni az „aurora borealis", vagyis az északi fény olyan varázslatos színekben, mint ahogy 2023 novemberében láthattuk a Dunántúlon és Budapest környékén.

Hirdetés

A 2024-es év az északi fény éve lesz
Az égbolton felvillanó északi fénynek nevezett élénkvörös, zöld és bíbor fényszalagokat a Napból érkező nagy energiájú töltött részecskék – az úgynevezett napszél –, és a Föld atmoszférájának kölcsönhatása okozza. Amikor ezek a roppant nagy sebességgel száguldó részecskék elérik a Földet, bolygónk mágneses tere a sarki régiók felé téríti ki őket.

Mindez pedig azt jelenti, hogy az északi féltekén a sarki fényjelenséget jellemzően csak az északi sarkkör feletti arktikus területekről lehet megfigyelni. Tavaly novemberben teljesen szokatlan módon az éjszakai égbolt Dél-Angliától Szlovéniáig többször is bíborvörös színben pompázott a szokatlanul erős északi fény miatt. A rendkívül látványos égi jelenség Magyarországról is észlelhető volt, ahogy erről korábban az Origón írtunk. A napfizikusok a tavaly novemberi és Európa nagy részéről átható sarki fény felragyogása előtt közvetlenül egy nagy kitörést figyeltek meg a Nap felszínén, ezért a geomágneses aktivitás kiugrását jelezték az ezt követő napokra.

Az északi fény általában a mágneses pólustól számított és nagyjából háromezer kilométeres átmérőjű körön belül szokott felvillanni. Ha azonban egy nagyobb CME ( Coronal Mass Ejection) vagyis koronakidobódás történik, ez a kör esetenként jelentősen kitágulhat. A koronakidobódások a Nap mágneses terének instabilitására vezethetők vissza.

Ha a Föld pont a koronakidobódás irányába fekszik, akkor erős mágneses viharok alakulhatnak ki, és a Napból érkező nagy energiájú részecskék a magnetoszférával ütközve komoly zavarokat okozhatnak az elektromos hálózatokban.

 

 

 

Hirdetés