Hirdetés

Tudtad? A világ legelső adventi koszorúján 24 gyertya égett

A keresztény világ fontos ünnepe, az advent idén december 1-jén, vasárnap kezdődik, ekkor gyújtjuk meg az adventi koszorú első gyertyáját. A karácsonyt megelőző hetekben sokan tesznek így világszerte, de vajon honnan ered az adventi koszorú ősi hagyománya, és milyen szimbolikát képvisel?
 

Hirdetés

Mint megannyi karácsonnyal kapcsolatos hagyomány, úgy az adventi koszorú is Németországból indult hódító útjára, hála Johann Hinrich Wichernnek, a hamburgi Rauhes Haus gyermekotthon evangélikus lelkészének. A történet szerint a szociális intézményben élő gyerekek azt számolgatták, mennyit kell még aludniuk karácsonyig, és addig-addig kérdezgették erről a lelkészt, míg Wichern 1839-ben úgy döntött, karácsonyi kalendáriumot készít.

Fogott egy szekérkereket, és annyi gyertyát rögzített rá december elsején, ahány nap maradt szentestéig. Így történt, hogy a világ legelső adventi koszorúján összesen 24 gyertya égett. Wichern koszorúja a Rauhes Haus imateremében kapott helyet. Húsz kisebb, piros és négy vastagabb, fehér gyertya volt rajta. A gyerekekkel minden nap új gyertyát gyújtottak meg: a pirosakat a hétköznapokon, a fehéreket pedig az adventi vasárnapokon – így mindig tudni lehetett, hogy hány nap maradt még karácsonyig.

A koszorúnak pedig volt egy másik nagy előnye is: a gyerekek megtanultak számolni általa. Wichern naplója szerencsére fennmaradt az utókor számára, melyben így fogalmaz az első adventi koszorú fogadtatásáról: „Minél több a fény, annál nagyobb az öröm a gyerekek szemében. Az egész éppúgy épült, mint az erő és öröm az Úrban.”

 

 

Hirdetés