Hirdetés

Műtárgyak láttak napvilágot Kapuváron

Egy közel 100 éves Betlehemet rejtett a kapuvári Rábaközi Muzeális Kiállítóhely raktára. De nem ez az egyetlen kincs, amit most elsőként tekinthetnek meg az érdeklődők.

Hirdetés

Január elsejétől minden hónapban másik műtárgyat állítanak ki az intézményben, amelyek eddig nem kerültek a nyilvánosság elé. A bemutatósorozat ünnepi előzetese egy 1930 körül készült Betlehem december 15-ig látogatható a múzeumban.

Az Általános leltárkönyvben olvasható, hogy a műtárgy Veszkényből került be a Rábaközi Muzeális Kiállítóhely Néprajzi Gyűjteményébe, melyet az intézmény alapítója Faragó Sándor 1983-ban vett leltárba és azóta a raktárban pihent.

- A házilag barkácsolt, hordozható Betlehemet egy veszkényi gazda, Epergyes Ferenc készítette. A nádfedeles építmény fa vázát karton oldalak borítják, körberakva képeslapokból kivágott szentképekkel, illetve saját kézzel rajzolt alakok díszítik belsejét. A veszkényi honismereti táborba az ország számos pontjáról érkeztek főiskolás fiatalok, akik régiségek gyűjtésével foglalkoztak. Ők bukkantak rá az értékes műtárgyra és ajándékozták a múzeumnak. - mesélte Varga Izabella az intézmény tárlatvezetője.

Az 1960-ban alapított Rábaközi Muzeális Kiállítóhely 2011-ben állította fel állandó kiállítását, címe „Kapuvár anno… Fejezetek a város és környéke történetéből” címmel. Az ide látogatók termenként haladnak előre az időben, és ismerik meg a különböző korszakok emlékeit, a régi idők tárgyait. A folyosón végighaladva láthatjuk a természeti környezetet és a régi avar kori emberek néhány használati tárgyát. Az első, történelmi teremben a legrégebbi tárgyi emlékeket tekinthetjük meg. A polgári szoba már a kiegyezés korszakát idézi, az 1900-as évek paraszti életmódját pedig a tiszta szoba mutatja be, amely most a kornak megfelelő karácsonyi hangulatot idéz sok érdekességgel. Ezt követően a díszítőművészetet láthatjuk, előtérben a kapuvári népviselettel, amely a 19 és 20-dik század fordulóján élte virágkorát.

 

 

Hirdetés