Hirdetés

Gyopáros Alpár interpellációja: magyar gazdák sorsa az EU döntése fényében

A hétfői parlamenti ülésen Gyopáros Alpár, térségünk országgyűlési képviselője interpellációt intézett dr. Nagy István agrárminiszterhez az Európai Bizottság friss döntésével kapcsolatban, amely a magyar gazdák és az Európai Unió élelmiszerbiztonságát érinti. Az Európai Bizottság újabb lépése ismételten felveti a kérdést: az EU valóban az európai tagállamok érdekeit képviseli, vagy inkább az EU-n kívüli országokat, mint például Ukrajnát és az Egyesült Államokat szolgálja-e?

Hirdetés

Az Európai Bizottság döntése, hogy ne hosszabbítsa meg az ukrán mezőgazdasági termékek behozatali tilalmát, összességében 6 milliárd eurós kárt okoz az Ukrajnával határos öt EU tagállam gazdáinak, ideértve a magyar gazdákat is. Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a döntés meghozatalakor kizárólag Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel konzultált, ezzel erősítve meg a tagállamok iránti elkötelezettség hiányát.

A magyar gazdák nem tétlenkedtek a döntés ellen. Traktorokkal és kombájnokkal vonultak fel a magyar-ukrán határon, kifejezve elégedetlenségüket azzal kapcsolatban, hogy az olcsó ukrán termények könnyen eláraszthatják az európai piacot. A gazdák aggódnak az Európai Unió érzéketlensége miatt, ami ellehetetleníti és figyelmen kívül hagyja a tisztességesen dolgozó magyar gazdák érdekeit. Ez az elégedetlenség nem az ukrán emberek ellen irányul, hanem azok ellen a külföldi tulajdonú óriásvállalatok ellen, amelyeknek az EU fontosabbnak tartja az érdekeit, mint saját tagállamainak polgárait.

Az ukrán termények beözönlése az európai piacra nem csak azért aggasztó, mert azok eredetét és minőségét nehezen lehet ellenőrizni, de az uniós előírások, mint például a növényvédő szerek és génmanipuláció tekintetében sem követik az EU szabványokat. Ez az Európai Unió tagállamainak ismételt cserbenhagyását jelzi, amelynek feladata lenne a tagállami érdekek védelme.

A magyar kormánynak most van lehetősége a tisztességesen dolgozó magyar gazdák védelmére állni Brüsszellel szemben, és remélhetőleg ebben az erőfeszítésben más uniós tagállamok is csatlakoznak. A magyar gazdákért vívott küzdelem nem csak a magyar mezőgazdaságot védheti, hanem az egész európai élelmiszerbiztonságot is.

A kérdés most az, hogy milyen következményei lehetnek ennek a Brüsszel által hozott döntésnek. Az egyetlen kiút a magyar gazdák számára az lehet, ha az EU valóban az európai érdekeket szolgálja, és nem hagyja cserben azokat, akik hűen szolgálják a földet és az élelmiszerbiztonságot - mondta Gyopáros Alpár a parlamentben.

Az agrárminiszter, Nagy István, határozottan reagált a képviselő interpellációjára. "Hazánk számos javaslatot tett a piaci zavarok kezelése érdekében, Brüsszel részéről azonban nincs semmilyen együttműködési ajánlat" - hangsúlyozta. "Minden körülmények között megvédjük a gazdák érdekeit, nem vagyunk hajlandóak Európa belső piacait a multinacionális nemzetközi tőkebefektetések áldozatává tenni" - tette hozzá. 

 

 

 

Hirdetés