Hirdetés

Fülelj! Bagolylesre fel!

Jó a megfigyelő képességed? Szemfüles vagy? Számold a baglyokat! Kamatoztathatod tudásodat a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület által idén is meghirdetett erdei fülesbagoly telelőhely felmérésen, melyet a lakosság bevonásával végeznek.

Hirdetés

Az egyesület az egyéni megfigyelők, családok, baráti társaságok mellett óvodák, általános és középiskolák részvételére is számít. A szinkronszámlálás időpontjául január 19-22 közti időszakot tűzték ki, vagyis péntektől hétfőig tart.

Győr-Moson-Sopron megyében, 2023. januárjában 762 erdei fülesbaglyot, 3 macskabaglyot és 2 réti fülesbaglyot számoltak a felmérők. A szinkronszámlálás során elsősorban a belterületen nappalozó erdei fülesbaglyok egyedszámára, az őket érintő veszélyeztető tényezőkre és egyéb kiegészítő adatokra kíváncsi az egyesület, de ezzel párhuzamosan
külterületi helyszínekről (ártéri erdők, telepített fenyvesek, sűrű ezüstfa állományok stb.) is érdemes és lehet adatot gyűjteni. Továbbá más bagolyfajok (kuvik, gyöngybagoly, macskabagoly, réti fülesbagoly, uhu) észleléséről is várják az információkat.

A rutinos adatgyűjtők tudják, „a nulla adat” is adat, így, ha valaki nem talál nappalozó erdei fülesbaglyokat az általa kiválasztott településen, amelyet alaposan átnézett, ezen tapasztalatait is küldje el, mert hosszú távon ez is értékes információként szolgálhat. Egy-egy település, utca vagy kert megfigyelésével is lehet csatlakozni a programhoz.

Bodor Ádám, a Magyar Madártani Egyesület Kisalföldi Csoportjának tagja várja a bagolyfelmérők jelentkezését a email címen.

Néhány érdekességet leírunk a baglyokról, hogy könnyebb és hatékonyabb legyen a megfigyelés:

Az erdei fülesbaglyok különleges viselkedése, hogy a téli időszakban csapatosan keresik fel a települések, különösen az agrárterületek falvainak és városainak belterületeit. Általában zárt lombkoronájú fákat választanak nappali pihenőhelynek, főképpen örökzöldeket, fenyőket és tujákat, de a nyírfa is megfelelő a számukra. Mivel a településeken mindig kicsit enyhébb az idő, mint a külterületeken, így csapatosan jobban tudnak védekezni a rájuk vadászó ragadozók, mint például a héja vagy a nyest és nyuszt ellen. Az ember közelében mindig sok a rágcsáló is, így ez is vonzhatja az éjszaka nesztelen vadászait. A lakott területi gyülekezések legtöbbször a települések központjában található parkok, közintézményekhez tartozó udvarok, templomkertek örökzöldjein, illetve magánházak kertjeiben alakulnak ki, azonban lombhullatókon vagy a lakott területek határában fekvő temetők területén is előfordulhatnak kisebb csoportok. Egy-egy ilyen telelőhelyen többnyire néhány vagy néhány tucat egyed látható, de Magyarország bagoly „fővárosában”, Túrkevén, illetve a szomszédos Kisújszálláson a telelő erdei fülesbaglyok száma az ezer példányt is meghaladhatja.

 

 

Hirdetés