Hirdetés

Vitnyéd - Kidőlt a több száz éves tölgy, amely a VÖRÖSKÉP-et tartotta

A Vitnyédtől nyugatra, a 85-ös főút mellett található tölgy, amely alá a legenda szerint a vitnyédi férfiak a falu lányait "zaklató" katonák megölt parancsnokának holttestét temették el, majd a helyet egy kereszttel és egy vörös zászlóval megjelölték 1809-ben, a mai reggelre kidőlt.

Hirdetés

Amikor Napóleon katonái 1809-ben Győr ellen vonultak, megszálltak Vitnyéden is. Több lány a katonák szerelmi áldozatául esett, ezért a vitnyédi férfiak mérgükben lelőtték a katonák parancsnokát, akit katonái egy fiatal tölgy tövében temettek el. A fára függesztették vörös zászlajukat, és egy feszületet. A település lakói azóta is tiszteletben tartják az emlékfát. Először 1916-ban a székely származású Simon József újította fel, a zászló helyett fakeretet adott a feszületnek, melyet vörös festéke nem lévén kékre festett. De a vitnyédiek akkor is „vörösképnek” mondták. Majd legközelebb az 1992-ben Tóth Kálmán erdész, későbbi polgármester és Szuchentrunk Mihály vitnyédi származású, jelenleg Győr-Kisbácsa plébánosa jóvoltából került felújításra. Előbbi a fakeretet, utóbbi a feszületet adományozta.

Fotó: Vitnyéd hivatalos oldala

A vöröskép viszonyítási pont volt a falu lakóinak életében, ezen kívül a zarándoklatról (Máriacell, Kópháza, Szerdahely [ma Fertőszentmiklóshoz van csatolva]) érkezők mindig megálltak itt és imádkoztak, majd innen énekelve folytatták tovább útjukat a templomba. Régen a vasárnapi litánia után a leányok csoportosan sétáltak ki idáig, imádkoztak, majd visszasétáltak a faluba.

Szalay Csaba polgármester elmondte, hogy az önkormányzat az elkövetkező időszakban a terület rendbetétele és a "VÖRÖSKÉP" helyreállítása után megkeresi a megfelelő megoldást a terület emlékhelyként történő további hasznosítására.

 

 

Hirdetés