Hirdetés

Így segíts a kutyádnak túlélni a szilvesztert

Nagyon sok kutya nehezen viseli a szilveszteri durrogtatást, és minden évben rengeteg állat veszik el ilyenkor. Összegyűjtöttünk néhány tippet arról, hogyan előzhetjük meg a bajt, és hogyan segíthetünk kedvencünknek, amikor égi háború dúl.

Hirdetés

A tűzijátékok használata december 31. 18 órától január 1. reggel 6 óráig megengedett, bár ezt nagyon sokan nem tartják be. Éppen ezért szilveszter éjjelén az utolsó sétát időzítsük még a világos órákra, és kerüljük el az utcákat, ameddig csak lehet. Ha pedig kertes házban lakunk, akkor a kutyát csak felügyelettel, pórázon vigyük ki pisilni. A legjobb, amit december 31-én tehetünk, ha délelőttre beiktatunk egy kiadós kirándulást vagy bandázást a kutyahaverokkal. Ha kellőképpen lefárasztottuk a kutyát, akkor utána már az is elég, ha a nap további részében csak rövid egészségügyi sétákra visszük ki.

Ha egyébként a kutyánkon nincsen semmilyen azonosító biléta, akkor ilyenkor mindenképpen tegyünk rá, mert lényegesen meggyorsíthatja a hazajutását, ha elveszik. Ugyan ma már elvileg minden kutyában van csip, annak a leolvasása időigényes, és sokkal egyszerűbb, ha a kutya nyakában fityeg a telefonszámunk, ami azonnal leolvasható. Emellett pedig ellenőriztessük az állatorvossal, hogy a csiphez tartozó adataink megfelelőek, mert azért a nyakörv vagy a biléta könnyen elveszhet menekülés közben.

Ha ez az első szilveszterünk a kutyával, és nem tudjuk, hogyan fog reagálni, akkor különösen fontos, hogy mi hogyan viselkedünk, amikor az első tűzijátékok eldurrannak. A kutya ugyanis jó eséllyel a mi reakciónkat fogja figyelni. Elsőre valószínűleg összerezzen a szokatlan zajtól, de ilyenkor mi semmi esetre se kezdjük el simogatni és nyugtatni, mert ezzel csak erősítjük benne, hogy most valami olyan történt, amitől félni kell.

Elképzelhető, hogy kedvencünket eddig nem zavarta a tűzijáték, sőt talán érdeklődve figyelte a fényjátékot az erkélyről. Ugyanakkor idősödő kutyáknál előfordulhat, hogy az érzékek romlásával elkezdenek félni, ezért mindig figyeljük a kutyánk reakcióit, amikor elkezdődik a durrogtatás!

Ha tudjuk, hogy kedvencünk félős, akkor többféle készítmény is segíthet abban, hogy ne rettegéssel teljen a szilveszter éjszaka. Beszéljünk az állatorvosunkkal, mert vannak olyan nyugtató tabletták, amelyeket csak tőle szerezhetünk be, de létezik olyan webshopokban is hozzáférhető feromonos párologtató vagy nyakörv is, ami nyugtató hatású az állat számára.

Az otthoni környezet megfelelő alakításával is sokat segíthetünk, ha csinálunk a lakásban egy nyugodt kuckót, ahova elvonulhat. Ismerek olyat, akinél a kutya a szekrénybe bújik ilyenkor, de nagyon sokan választják a fürdőszobát erre a célra. Ha kerti kutyánk van, akkor engedjük be legalább az előszobába, vagy a garázsba, pincébe, és zárjuk is be.

 

 

Hirdetés